بی رحم برگزاری تبلیغات انتخابات وزارت کشور

بی رحم: برگزاری تبلیغات انتخابات وزارت کشور اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی ، مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی

دومین نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی در دانشگاه تربیت مدرس تهران، میزبان اساتید زیست‌فناوری کشاورزی و ایمنی زیستی بود. سلسله‌ نشست‌هایی که در آن قرار است سهم مه

نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی ، مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی

مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی/ نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی

عبارات مهم : امنیت

دومین نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی در دانشگاه تربیت مدرس تهران، میزبان اساتید زیست فناوری کشاورزی و ایمنی زیستی بود. سلسله نشست هایی که در آن قرار است سهم مهندسی ژنتیک و زیست فناوری در تامین امنیت غذایی در کشور بررسی شود.

به گزارش خبرآنلاین، در این نشست که در محل دانشگاه تربیت مدرس پایتخت کشور عزیزمان ایران برگزار شد، جمشید رسایی مدیر مرکز مطالعات و توسعه زیست فناوری، بهزاد قره یاضی رییس انجمن علمی ایمنی زیستی و علی هاتف سلمانیان، استاد بیوتکنولوژی در پنلی تخصصی به بررسی ابعاد محصولات حاصل از مهندسی ژنتیک و زیست فناوری یا همان محصولات تراریخته پرداختند.

نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی ، مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی

در ابتدای این نشست جمشید رسایی مدیر مرکز مطالعات و توسعه زیست فناوری با اشاره به اینکه نشانه ما از این نشست ها صرفا آگاهی رسانی است گفت: زیست فناوری در مقطع کنونی تبدیل به علمی شده است است که پیشرفت بسیار سریعی دارد و به علت توانمندی اوج و تاثیرگذاری در حوزه های مختلف، آن را علم برتر قرن حاضر نامیده اند.

او افزود: با وجود اینکه در زیست فناوری جزو کشورهای پیشرو هستیم، در حوزه کشاورزی و کمک هایی که زیست فناوری به کشاورزی می کند، اجازه پیشرفت به ما ندادند.

دومین نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی در دانشگاه تربیت مدرس تهران، میزبان اساتید زیست‌فناوری کشاورزی و ایمنی زیستی بود. سلسله‌ نشست‌هایی که در آن قرار است سهم مه

رئیس مرکز مطالعات و توسعه زیست فناوری در ادامه با اشاره به اینکه بعضی صحبت ها مانند اینکه در دنیا اقبالی به محصولات زراعی زیست فناوری وجود ندارد صحیح نیست گفت: تا همین لحظه ای که ما باهم صحبت می کنیم ۱۸۵ میلیون هکتار از زمین های کشاورزی در تمام دنیا، زیر کشت محصولات زیست فناوری است و مردم دنیا از جمله در همه کشورهای پیشرفته این محصولات را مصرف می کنند.

او ادامه داد: در حوزه محصولاتی همچون پنبه استفاده از این فناوری باعث شده است است که اقتصاد و کشاورزی در بعضی کشورها متحول شود که نمونه روشن آن مربوط به هند می شود. پیش از کشت پنبه تراریخته مقاوم به آفت به واردات پنبه وابسته بود ولی با این گزینش در طول یک دهه به تولید کننده و صادر کننده اول پنبه دنیا تبدیل شد. علاوه بر آثار اقتصادی باید آثار از بین بردن مصرف سم در کشت این نوع پنبه را بر محیط زیست و سلامت کشاورز و مصرف کننده در نظر گرفت. این شرایط را با اوضاع صنعت نساجی کشور عزیزمان ایران مقایسه کنید که به دلایل مختلفی از جمله طغیان آفت زمین گیر شده است است.

برای تامین امنیت غذایی راهی جز استفاده از زیست فناوری نداریم

نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی ، مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی

در ادامه بهزاد قره یاضی، مدیر انجمن علمی ایمنی زیستی با اشاره به چالش های امنیت غذایی کشور به علت تغییرات اقلیمی، کمبود آب، روند جهانی خشکسالی و زیاد کردن فزاینده جمعیت اظهار داشت: اگر دسترسی به غذای کافی و مغذی را امنیت غذایی بدانیم در حال حاضر در کشور عزیزمان ایران امنیت غذایی داریم ولی این امنیت به طور فزاینده ای وابسته به بیگانگان است و پایدار نیست. کشورمان هر سال ۱۲ میلیارد دلار محصولات غذایی به کشور وارد می شود در حالی که سال 1384 وابستگی غذایی کشور 2.4 میلیارد دلار بوده هست. هم اکنون بیش از نیمی از کالری مصرفی کشور از محل واردات تامین می شود و ۸۵ درصد علوفه و خوراک دام کشور وارداتی است.

قره یاضی با بیان این که سه تا پنج میلیارد دلار از واردات غذایی کشور در ۱۰ سال اخیر تراریخته بوده هست، اظهار داشت: علی رغم پیشرفت های خوبی که در تولید علم از جمله در زمینه آگرونومی داشته ایم جای تاسف است که به علت کم توجهی به فناوری های نوین در شرایطی قرار گرفته ایم که امنیت غذایی کشور متکی به واردات است.

دومین نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی در دانشگاه تربیت مدرس تهران، میزبان اساتید زیست‌فناوری کشاورزی و ایمنی زیستی بود. سلسله‌ نشست‌هایی که در آن قرار است سهم مه

وی در ادامه با اشاره به نقش مهندسی ژنتیک به عنوان یکی از روش های مدرن اصلاح نباتات در زیاد کردن عملکرد محصولات کشاورزی و کمک به تامین امنیت غذایی گفت: فرایندهای مهندسی ژنتیک با الهام از محیط زیست بوده و هر کاری که در مهندسی ژنتیک می کنیم محیط زیست قبل از ما انجام داده است.

قره یاضی با اشاره به دروغ مخالفان فناوری مهندسی ژنتیک در کشور که از ممنوعیت محصولات تراریخته در اروپا سخن می گویند گفت: هر سال تنها ۳۳ میلیون تن سویای تراریخته با مجوز رسمی وارد اتحادیه اروپا می شود و جالب است که معدود کشورهایی مثل ترکیه که ادعای عدم مصرف تراریخته در مورد آنها مطرح می شود سویای خود را از کشورهایی مثل برزیل، آمریکا و آرژانتین تامین می کنند که تقریبا هیچ سویای غیرتراریخته ندارند!

نشست حقوق، اخلاق و ایمنی زیستی ، مشکل تامین غذا در کشور عزیزمان ایران به علت خشکسالی

خشکسالی در کشور عزیزمان ایران و چالش تامین غذا

در ادامه این نشست، دکتر علی هاتف سلمانیان، استاد بیوتکنولوژی با اشاره به اینکه اوضاع بد اکوسیستم باعث شده است کشاورزی در کشور عزیزمان ایران به چالش بزرگی بر خورد، گفت: اگر تلاشی صورت نگیرد در آینده توانایی تامین غذای خود از طریق کشاورزی را نخواهیم داشت.

او در ادامه با انتقاد از بحث های غیر علمی راجع به کمک مهندسی ژنتیک گفت: در مورد مباحثی که راجع به محصولات مهندسی ژنتیک در رسانه ها مطرح می شود این سؤال مطرح است که چه کسی در مورد این محصولات تصمیم می گیرد؟ بر خلاف آنچه یک جریان خاص دنبال می کند تصمیم گیری باید در محیط های علمی صورت بگیرد.

این استاد بیوتکنولوژی افزود: صحبت از تامین غذای بشر و جامعه فردای کشور عزیزمان ایران باید با درک واقعیت های موجود باشد. امروز نیمه آذر ماه است و آخرین بارانی که در پایتخت کشور عزیزمان ایران آمد چه زمانی بود؟ شاید ۸ ماه گذشته. جمعیت دنیا رو به زیاد کردن است و شرایط اقلیمی بدتر می شود. به همین علت آینده دنیا به سمت کم کردن بالای منابع غذایی می رود.

او ادامه داد: در کشور عزیزمان ایران نیز اوضاع به شکلی است که براساس اظهار نظرهای رسمی کشور عزیزمان ایران در سال ۲۰۲۵ از کشوری نیمه خشک به کشوری خشک تبدیل می شود. دنیا در حال حاضر رو به گرمایش و کم کردن شدید منابع آبی است و کشور عزیزمان ایران در این بین نه تنها مستثنی نیست بلکه یکی از بااهمیت ترین کشورهایی است که شاهد تغیر اقلیم خود است.

سلمانیان با بیان اینکه بخش زیادی از جمعیت روستایی کشور که قبلا مشغول کشاورزی و مولد بودند، مهاجرت کرده اند گفت: هنگامی که نیروی انسانی کافی جهت کشاورزی در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد چگونه می توانیم غذای خود را از طریق کشاورزی تامین کنیم؟ یکی از آخرین راهکار های ما جهت بازگرداندن کشاورزان و تامین امنیت غذایی مهندسی ژنتیک است.

واژه های کلیدی: امنیت | ایران | ژنتیک | فناوری | فناوری | مهندسی | محصولات | کشاورزی | محصولات غذایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs